Damat Rüstem Paşa'nın Hayatı

Damat Rüstem Paşa'nın Hayatı

Rüstem Paşa, 1500 yılında Hırvat 'ta doğmuştur. Osmanlı topraklarına getirildikten sonra devşirilmiş, 1539'da Diyarbakır Valisi ve 3. Vezir iken Şehzade Cihangir ve Şehzade Bayezid'in sünnet düğününde Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan ile evlenmiştir. Bu nedenle 'Damat' sıfatıyla anılır.

Damat Rüstem Paşa (1500-1561) Kanuni Sultan Süleyman saltanatı döneminde 28 Kasım 1544 - 6 Ekim 1553 ve 29 Eylül 1555 - 10 Temmuz 1561 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Rüstem Paşa Mohaç Meydan Muharebesinde padişahın silahtarıdır. Enderunda yetişmiş zekası ile dikkatleri çekmiştir. Taşrada ki ilk görevi rikap ağalığıdır. Daha sonra Diyarbakır Beylerbeyliğine getirilmiştir.

Ancak onun yükselişini hızlandıran asıl olay Kanuni Sultan Süleyman Hürrem sultan'dan olan tek kızı Mihrimah Sultan ile evlenmesi olmuştur.(1539)

3. Vezirken Sadrazam olmuştur. 28 Kasım 1544 tarihinde Hadım Süleyman Paşa'nın azledilmesi ile yerine sadrıazam olarak getirilmiştir.

6 Ekim 1553 tarihinde Şehzade Mustafa'nın şehadeti sonrası görevden alınmıştır.

* * *

Kendisinden sonra gelen Kara Ahmet Paşa'nın idamından sonra 29 Eylül 1555 tarihinde tekrar 2. defa sadrıazam olmuştur.

10 Temmuz 1561 ölüm tarihine kadar idarede kalmıştır.

Rüstem Paşa'nın Mihrimah Sultan ile evliliği nedeni ile hakkında bir çok dedikodular olmuştur. Şehzade Mustafa'nın ölümünde Hürrem Sultan ile birlikte rolü olduğunu iddia eden fitnecilerde olmuştur.

Rüstem Paşa'nın Biri Tekirdağ'da, diğeri İstanbul'da kendi adına yaptırdığı 2 adet camii vardır.

Damat Rüstem Paşa'nın Hayatı yorumları

 • Image Description
  Sevim Çeliker
  24.01.2013

  Rüstem paşa Hürrem Sultanla bir olup İbrahim paşanın ve Şehzade Mustafanın başını yediler, İbrahim paşaya karşı halkı müslüman değil diye kışkırttı ama, kemdisi hırvat hürremde rus idi, ikisi osmanlının gerilemesini sağladılar.

 • Image Description
  Birgül
  24.01.2013

  Hurrem ibrahim pasanin basini yedikten sonra sira mustafaya ve kimlere gelecek.

 • Image Description
  LUSY
  10.02.2013

  Hürrem sultan hem kendisinin hemde evlatlarının yaşaması için her eyi göze almış ve yapmış zekasını çok iyi kullanmış bir sultan olarak tarihe geçmştir. Mahidevarn , İbrahim paşa ve diğerlerininde amacı oydu. Fatih Sultan Mehmetin kanun nameye eklettiği iktidar için evlat,baba,kardeş katli vaciptir kuralını benimseyen ve bu kurualı uygulayan bir devlet yönetiminde Hürrem sultanın yaptıklarını çok görmemek lazımdır diye düşünmekteyim.
  Pargalı ibrahim paşa çocuk yata ailesinden ve doğduğu topraklardan koparılmanın acısını hiç içinden atamamış hep geçmişi ve geleceği arasında bocalamıştır. Ki bu durum kimin baına gelse aynı gelgitleri yaşar. Pargalı İbrahim paşa yükselmesi ile içinde oluşan hırs ,herşey hakim olma, kendini herkesten üstün görme piskoloji ile kendine çok büyük kötülük yapmıştır bunuda canıyla ödemiştir. Hırs insanın en büyük düşmanıdır.

 • Image Description
  opten
  27.02.2013

  ibrahim paşa için ne kadar dpğru söylediniz bilmem. doğru da olabilir yanlışta. ama hürrem sultan için aynısını söyleyemem. hürremin ve ondan sonrakilerin hakim olduğu dönemlere bakacak olursak osmanlı çöküşünün temellerini bu insanlarla atmış. şehzade mustafa olayında da bilgi sahibi değilim ama bir çok kaynaktan okuduğum (bunların arasında mustafanın haklı olduğunu söyleyende var haksız olduğunu söyleyende ) kadarıyla kanuninin onu öldürtmesinin bir numaralı bence faktörü kıskançlık olmuş.illaki olayın görünen yüzü taht tı şuydu buydu ama halk ve asker mustafayı çok sevmiş anladığım kadarıyla. ve padisahlığa daha layık denmiş.kıskançlıktan adammı öldürülür derseniz kabil habili niye öldürmüş ortada.

 • Image Description
  halit
  28.03.2013

  hürrem ne kadar karaktersiz ise sen ondan 1000 kat daha karaktersiz birisin.

 • Image Description
  ziyaretci Türk
  08.05.2013

  senden daha karektersizi olamaz!

 • Image Description
  makedoski
  11.05.2013

  Hürrem sultan zaten rus gavuru rüstem paşa ise hırvatistanda domuz çobanının oğlu ibrahim paşada pargada balıkçının oğlu bunların hepsi dinsiz böyle dinsizleri başa koyarsan önce babalarını keser sonrada seyrederler osmanlının çöküsüne gülerler

 • Image Description
  ömerfarukson
  22.06.2013

  Doğru Rüstem Paşa 2 cami yaptırmış ama servetini yazmamışsınız Osmanlının mali açıdan sıkıntılı olduğu bir dönemdeki serveti tartışılır.

 • Image Description
  Ziyaretçi Peto
  28.09.2013

  Acayip kalitesiz bireylerin yaptigi birbirinden seviyesiz yorumlari okuyunca bi yorum da ben yapayim dedim - belanizi!!

Top