Hürrem Sultan'ın Hayatı

Hürrem Sultan'ın Hayatı

Hürrem Sultan ya da Hürrem Haseki Sultan (d. 1506 - ö. 1558)

Doğum adı: Aleksandra Lisowska,

Osmanlıca adı: خرم سلطان,

Avrupa'da tanındığı ad: Roxelana.

Osmanlı padişahı I. Süleyman'ın (Kanuni Sultan Süleyman) eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesidir. Bir Osmanlı padişahıyla nikâhla evlenmiş ilk kadın olma ayrıcalığını taşır.

Lehistan Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunan Rohatyn'da[3] doğdu. 14 yaşındayken Tatar akıncılar tarafından 1520 tarihinde Rohatyn'den kaçırılmış[1], Kırım Hanı'nın himayesine girmiş ve daha sonra Osmanlı sarayına sunulmuştur.

16. yüzyıl kaynaklarına göre kızlık ismi bilinmiyordu. Ama daha sonraki kayıtlara göre mesela 19. yüzyılın Ukrayna'daki ilk kayıtlarına göre Anastasia (Kısaca Nastia) Polonyalıların geleneğinde, Aleksandra Lisowska olarak bilinir. Genelde Hürrem Sultan ya da Hürrem balsaq sultan olarak bilinirdi; Avrupa dillerinde Roxolena, Roxolana,Roxelane, Rossa, Ruziac, Türkçe'de Hürrem (Farsça kökenliخرم Khurram), neşeli olan kişi ve (Arapçada Karima -كريمة) Soylu olan kişi anlamına gelir. Roxelana, onun gerçek ismi olmayabilir ama takma adı onun Ukraynalı soyuna ait olan (Günümüze ait yaygın isim Ruslana) ve doğu slav ismi olan, Roxolany ya da Roxelany, şimdiki Ukrayna halkında 15. yüzyıldan sonra kullanılıyordu.

Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi. Hürrem Sultan saraya geldiğinde Kanuni Mahidevran Sultan ile evliydi ve Mustafa isimli bir oğlu vardı. Mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. Mustafa'nın Kanuni'den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu da Mahidevran Sultan'ın Valide Sultan olacağı anlamına geliyordu. Oysa Hürrem Sultan her bakımdan Mahidevran Sultan'ın önüne geçti.

Hürrem Sultan'ın Çoçukları

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. Kızı Mihrimah olup, erkek çocukları, Mehmed, Selim, Bayezid, Cihan­gir ve Abdullah adlı şehzadelerdi.

Kızı Mihrimah Sultan'ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirdi.

En büyük oğlu Mehmed Şehzade tahta çıkamadan öldü. Şehzade Cihangir Sultan, Şehzade Mustafa Sultan'ın boğduruluşuna olan üzüntüsünden kalp krizinden öldü. Şehzade Beyazıd Kanuni Sultan Süleyman'a olan isyanından sonra İran'a sığındı ve İran Şah'ı kendisini zindana attırdı. Bir süre sonra zindanda öldürüldü. Son Şehzade 2. Selim kalmıştı artık... Hürrem Sultan'ın ikinci oğlu Selim tahta çıktı.

Hürrem Sultan'ın Ölümü

Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

Hürrem Sultanın Yaptırdığı Eserler

Hürrem Sultan İstanbul'da günümüzde onun adıyla anılan Haseki semtinde, Mimar Sinan'a Haseki Külliyesini yaptırmıştır. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanınan bu hastane Türkiye'de kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşır.

Hürrem Sultan ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.

Hürrem Sultan Avrupa'da, modern Türkiye'de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur. Mesela Joseph Haydn'in 63. senfonisini örnek verebiliriz. Eserler Ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna'nın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında, Ukrayna'daki bir liman kenti olan Mariupol'daki Tatarlar Hürrem Sultan'ın onuruna bir müze açmıştır.

Detaylı bilgi için www.hurrem.net i ziyaret ediniz.

Hürrem Sultan'ın Hayatı yorumları

 • Image Description
  muratgrg
  13.01.2011

  okurken resmen kanım dondu birde padişah o zamanlar halifeymiş...kendi evladının ölümüne bir kadın uğruna göz yummuş ben böyle bir insanın aldıgı eğitime ve başarısına inanmıyorum sadece tesadüf diye düşünüyorum. kadınlara karşı zayıf inançsız vicdansız bir kişiymiş bence. bu başarının arkasındaki kişi bence has oda başı ibrahim

 • Image Description
  Tarihci
  13.01.2011

  Film izlerken sadece kanın donmamış beynin de donmuş. Yoruma bakın Allah aşkına.

  İZlediğiniz dizi tamamen kurgu diye başlangıçta yazıyor. Harem ile alakalı tüm yazılanlar çizilenler ve filmler tamamen KURGU yani HAYAL ÜRÜNÜ..

  Fransadaki dansı yasaklatan bir HALİFE, ayetleri duvarlarına kazıtılmış sarayında dansöz mü oynatacak sanıyorsunuz?

  Okurken kanınız değil beyniniz donmuş. Bu kadar basit noktaları düşünemeyip olduğu gibi kanıp sonrada atasına ecdadına küfreden insana başka ne denebilir.

  Akılları sadece UÇKUR'larına çalışanların çekeceği film ve dizilerde sadece UÇKUR merkezli olur.. Onları izleyenlerde UÇKUR'unun dikine yorumlar yapar.

  Hiç bir başarı tesadüf olmadığı gibi, yapılan tüm karalama kampanyası da sadece REYTİNG için değildir!!!

  Mustafa'nın katli ise tamamen farklı bir mevzudur. Hürrem sultan'ın kendi erkek evladı da aynı akibete uğramıştır. Eğer 2. Selim Han hürrem sultan'ın değil de Mahidevran hanımefendinin cocugu olsa idi bugün tam tersini yazacaktılar.. Çünkü niyetleri üzüm yemek değil, bağcı dövmek!!!

  Görülen o ki emellerine ulaşmışlar!

 • Image Description
  ellsarac
  03.02.2011

  Nerdeyse padişahları peygamber yapacaksınız yok halifeymiş kılmış yünmüş sonuçta oda bir insan senin benim gibi nefsi var arzuları var din kullanılarak halk köreltilmiş halifelik nişanıylada agalar 40 cariyeyle al takke ver külah Bu mu sizin islam anlayışınız,işe bakın yaww gözden düşen cariyelerde paşa,bey çocuklarına avrat yapılıyor.tabii kos kocaa halifenin halvete girdiği cariyede kıymetli olur canımm....tarihi pek okumazdım ama bu diziyi izledikten sonra anladımki kanuniden sonraki padişahlar saf kan türk değilmiş..Sevgili ATATÜRK e hayranlığım şimdi binlerce kez arttı ne iyi etmişte bu iğrenç saltanata son vermiş..nur içinde yat ATAM....

 • Image Description
  gulden82
  06.02.2011

  Yaptığınız yorum duygulara yer vermeyen çok objektif bir yorum olmuş.Yalnız olumsuz Hürrem'e karşı yapılan olumsuz eleştirilerin nedenini Hürrem'in Osmanlıdan öç almak istemesi olarak görüyorum.Çünkü oğulları için taht mücadelesi yapmasının yanı sıra oğulları arasında da en başarısızını seçerek Osmanlının yıkılışını hızlandırmak istediği rivayet ediliyor.Tepkilerin nedeni de bence budur.Siz bu konuda çok daha bilgi sahibi iseniz şu bilginin doğruluğu konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim,
  yine bir rivayete göre Hürrem'in ölürken Kanuni'ye:"seni hiç sevmedim."demiş doğru mudur?

 • Image Description
  Tarihci
  08.02.2011

  Sultan 2. Abdulhamid Han için KIZIL SULTAN diye yıllarca saldırdılar. LAfı çıkaran fransız ermenilerdi. Kanuni sultan süleyman'a direk saldıramadılar. İcraatı dönemi vs böyle bir saldırı açıkca kötü niyetlileri ortaya çıkaracaktı. Onu da yatak odasından saldırdılar. Harp meydanında dize getiremiyenler, İFTİRA kampayaları ile yüzyıllardır saldırmaya devam ediyorlar. Osmanlıyı güçlendiren tüm padişahlar hakkında mutlaka bir karalama kampanyası vardır. Hürrem Sultan ölürken söylese söylese ŞEHADET söylemiştir.. Bugün bu ülkeye bir 2. selim gelse, avrupa el etek öpmekten başka çare bulamazdı!

 • Image Description
  Tarihci
  08.02.2011

  Her padişah nedir ne değildir bilemeyiz. Ancak kanuni sultan süleyman dönemin büyük evliyalarındandır. Allah dostu bir zaattır. Dönemi dünyada 2. süleyman dönemidir. Birinci süleyman süleyman peygemberdir.. Unutmayın tüm insanlığın nefsi vardır. Hz. Muhammed s.a.v. in da hz. adem'in de hz. ali'nin de hz. ebu bekirinde nefsi vardı.. Şerefsizler gelecek tepkilerden korkmasalar Peygamber efendimizin eşlerinide dil uzatacak kadar azıtmış durumdalar. Ancak dinsizliklerini açık açık göstermek istemiyorlar. Kafirliklerini toplum görüpte iftiralarını görmelerinden korkuyorlar.

  Önemli olan nefis sahibi olmak değil o nefse hakim olmaktır. Çankaya köşkünde 100 hizmetçi (eski tabirle cariye) var diye cumhurbaşkanı hepsi ile yatıyor mu diyeceksiniz? Ya da siz Kanuni'yi Deniz Baykal'mı sandınız! Hangisi belgeli hangisi iftira herkes biliyor. İşte videolar ortada anında ekran karartıldı. Diğer taraftan muhteşem yüzyıl adı ile iftira kampanyası yapılıyor adı sanat oldu.

  Özetle dizide geçen senaryo tamamen bir iftira kampanyasıdır. Demek ki kanuni sultan süleyman avrupaya 500 yıl önce öyle bir ağır darbe vurmuş ki hala intikam hınçları bitmemiş! Uyanın ve kendinize geliniz. İftira tuzağına düşmeyiniz.

 • Image Description
  Ergenekon
  11.02.2011

  evet kanuni padişah olmasaydı acaba evliya olarak bugun bilebilecekmiydiniz kaldıki evliyalık görüşü yorumcuya ait

  evladını öldürtmekten çekinmeyen entrikalara hürremle evlendigi andan itibaren bilerek alet olan bir evliya evlat katili bir evliya ki bunu devletin bekası ile bence alakadar degil çünki devletin bekası sehzade mustafanın padişahlıgından gecmektedir buda şu anlama gelmektedir kendisinden sonrasını düşünmeyen bir padişah devletin bekası gibi uydurma bir bahane ile evlat katili olarak devletin gelecegini hiçe saymıştır

  osmanlı tarihinde sevmedigim yegane padişahtır

 • Image Description
  Ergenekon
  11.02.2011

  tamam hadi dizideki seneryo lakin o dizeide tarih danışmanlarıda mevcut yine dizidekiler seneryo

  şehzade mustafanın katledilmesidemi seneryo hurremin etrikaları

  kanuninin devletin bekasını hiçe sayarak gelecegi düşünmeden kendini düşünerek mustafayı katletirmiştir halife evliyalıgı gerektirmiyor evliyalıkta ogul katletmeyi yanlışa yanlış demek yerine sahsiyetleri yucektmenin manası sadece hamasi olur başka hic birşey degildir

 • Image Description
  Tarihci
  12.02.2011

  Tarih danışmanlarından biri erhan afyoncu. Her hafta sadece diziyi değil, tarihin arka odasını düzenli olarak takip ediyoruz.

  Erhan afyoncu severiz sevmeyiz o ayrı, açık ve net bir şekilde "HAREM tamamen kurgudur" diye belirtiyor. Hatta "ben olmasam daha da beterini yapacaklar" anlamında açıklama yapabiliyor.

  Harem dairesinde geçenlerle alakalı hiç bir tarihi belge kayıt yoktur. Harem mahremiyettir. Özel hayattır. Dizinin %90 ı haremde geçiyor.

  Sadece reyting kaygısı olamaz. Daha ucuz maliyete daha büyük reyting alacak aşnalı fişneli binlerce dizi çekebilirler. "Deli Saraylı" ismi ile istanbul işgal günlerini anlatan diziyi reyting almasına rağmen ingilizlerin baskısı ile derhal yayından çeken show tv, kanuni'ye iftira kampanyası ile türk milletinin onur ve gururuna tecavüz etmekle meşgul.

  İster onlarla birlik olup kendi toplumunun beyninin ırzına sende geçersin istersen tepkini ortaya koyarsın. Sözüm meclisten dışarı, hala olayın tüm boyutları ile ciddiyetini anlayamayan AHMAK'tır! GAFLET'tedir.

 • Image Description
  Tarihci
  12.02.2011

  Padişah olmasa idi Aklı uçkurundan başka bir yere çalışmayanların tanıması imkansız. İbni Suud efendi kaç kişi tanır? Ancak bugün müslümanların en hassas mevzularındaki fetvaların bir çoğu ona aittir. Kanuni döneminin şeyhulislamı.. İmam rabbani hz. lerini, Seyyid Abdulkadir Geylani hz.lerini, Şahı nakşibendiyi, Padişahın hizmetçisi olmak istediği Aziz mahmud hüdayi hazretlerini kaç kişi tanıyor diye düşünmeyin. Tanınmak değil gaye hizmet edebilmek..

  Evliyalık yorum değil itikat inanç meselesidir. Daha Allah'ın varlığına olan inancından şüphesi olanlar Allah'ın kullarını tanımaktan da aciz olacaktır.

  KIBRIS 8 senelik padişahlık dönemi ile herkesin eleştirdiği Hürrem Sultan'ın oğlu 2. Selim döneminde alındı. O kadar basitse kıbrısı alabilmek varsa 2. selim kadar bir lider günümüzde hadi alsın alabiliyorsa..

  Bırakın almayı, LOZAN'a gidenler anlaşmada kıbrısı istemeyip direk ingilizlere teslim ettiler. Kanla aldığımız toprağı masa başında teslim ettiler. Yetmedi oradaki türk halkını anadoluya göç ettirdiler azınlığa düşürdüler.

  O kadar tarih sevdalısı o kadar nefret edecek insan arıyorsan batı trakyayı rodosu, kıbrısı, musulu, halepi, batumu masabaşında bırakanlara hesap sor.. Vatan toprağını viyana kapılarına dayandıranlara değil..

  Vatan'ın bekası için kendi evlatlarını dahi feda edenlerden çekin artık elinizi eteğinizi. Tatlı canları için vatanı satanlarla uğraşın.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  23.02.2011

  Dizi sizi rahatsız etmesin osmanlı da harem vardı ve amacı da belli idi o halde daha neyin kavgasını yapıyorsunuz. Zaten harem olmasaydı bu ülke farklı noktalarda olurdu. İnsanlar uçkurlarına ayırdıkları zamanı devlet işlerine ayırsalardı,ohooooooo neler olurdu neler . Allah iyi ki Atatürk gibi uçkuruna düşkün olmayan bir komutan nasip etmiş bu ülkeye yoksa şimdi hepimiz george , bush elizabeth olacaktık cami yerine kiliseler ezan yerine çanlar çalacaktı.Ah osmanlı ah

 • Image Description
  Ziyaretçi
  24.02.2011

  ağzınıza sağlık

 • Image Description
  Ziyaretci
  24.02.2011

  bence tarihi iyice araştırıp ondan sonra yorumlar yapılmalı diye düşünüyorum,

 • Image Description
  Ziyaretçi
  24.02.2011

  Aynen bende arkadaşıma katılıyorum yani gerçekten evliya yapacaklarmış bu padişahları ..... kurban olsalarmış ATATÜRK'e iyiki değişmiş bu yönetim o ne ya öyle istediği kadını cariyesi yapmış çok saçma bir inanç varmış o zamanlar çok şükür bu günümüze. utanç dolu günlere son veren ATA'mıza sonsuz teşekkürler....

 • Image Description
  Ziyaretçi
  24.02.2011

  osmanlının sonunu 'islam olmayan' osmanlıya düşman olan ülkelerden getirilip' zevce edinilmiş bu kadınlar getirmiş.bilhassa yapılmış sanki. ben buna çok öfkeliyim osmanlı padişahı hanımları sanki kendi atalarının intikamını almış

Top