Mahidevran Sultan Kimdir?

Mahidevran Sultan Kimdir?

Mahidevran Sultan ya da Mahidevran Gülbahar Sultan (ö. 1580) Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın eşlerinden biridir.

Mahidevran Sultan'ın Arnavut kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Mahidevran Sultan'ın Kanuni'yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlendiği bilinmektedir.

Mahidevran Sultan 1515 yılında Kanuni'nin ilk erkek oğlu olan Şehzade Mustafa'yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuklarıyla birlikte İstanbul'a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni'nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1524 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın Kanuni'nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır.

Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan'ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan'ın oğlu II. Selim Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı.

Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa'da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.

Mahidevran Sultan Kimdir? yorumları

 • Image Description
  Ziyaretçi
  24.02.2011

  çok kötü olmuş keşke öldürtmeseydiii

 • Image Description
  Ziyaretçigülbeşeker
  25.02.2011

  osmanlı bu mutlaka bir bildikleri vardır

 • Image Description
  Ziyaretçi
  25.02.2011

  böle bişey nasıl olabilir ya :(

 • Image Description
  Ziyaretçi
  25.02.2011

  sultan suleyman mustafayi bogdurtmus amma hurrem'in oglu ikinci selim ona maas baglatmis iyi yapmis da insan kendi oglunu bogdurtur mu hic

 • Image Description
  Ziyaretçi
  25.02.2011

  Galiba Kanuni Sultan Süleyman kandırılmış. Mustafanın suçu yokmuş. Ama galiba.

 • Image Description
  beren
  25.02.2011

  keşke böyle olmasaydı çokk üzücü :(( ve hürrem çok fena ve kurnaz

 • Image Description
  Emre Çağrı
  25.02.2011

  ya muhteşem yüzyılı izlemiyormusunuz? Hürrem çok hain her şey beklenir ondan, yakında valide sultanın kafasının uçurtturulmasını isteyecek! tövbe estafullah

 • Image Description
  Ziyaretçi
  26.02.2011

  ne bildiği olacak. kendi çocuğunu öldürten canidir. hürreme büyülenmiş maalesef zavallı. sözlerim dizilere dayalı değil. tarihi okudum ve içim acıdı. yazık olmuş mahidevran sultana ve şehzade mustafaya.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  27.02.2011

  benim asıl üzüldüğüm bu konuları tarihi neden insanlar diziden sonra osmanlı tarihinde araştırmalara girişti.. ben tarihe çok meraklıyımdır ve sizin şaşırdığınız konuları sürekli kitaplardan okur ve bilirdim. daha neler var neler asıl dizide herşey açık açık yayınlanamıyor lütfen biraz kitap okuyalım lütfen :(

 • Image Description
  Ziyaretçi
  27.02.2011

  bencede öyle. Hiç sevmiyorum onu. Yılan gibi. Bir türlü ölmüyor. Birde oğlan doğurdu havalanıyor. Sen haklısın

 • Image Description
  ZERÇİN YERÇEL
  27.02.2011

  bence muhteşem bir dizi, ekip zaten süper kaçırmadan seyrediyorm:) tarihte yaşanan olayları, entrikaları hep merak ederim ve okurum. Fakat bu diziyi seyretmek benim için inanılmaz bir zevk, sanki seyrederken dizinin içinde yaşıyorum..

 • Image Description
  kübra
  28.02.2011

  Çok haklısın insanlarımız böyle işte bişeyleri anlamaları için ilgisini çekmek lazım yayıncılarda bunu çok iyi bildiği için insanların bugünkü durumuna göre uyarlayıp parayı kırma yolunu buldular. Helal olsun gerçekten!

 • Image Description
  kübra
  28.02.2011

  Kanuni Sultan Süleyman oğlunu tahtına göz diktiği için öldürtüyor başa gelecek insanın sağlam olması gerekir yüz binlerce insanın geleceği söz konusu. Kanuni, Mustafanın başa gelmek için kendini öldürteceğini düşündüyse ve oğlu başa geldiğinde ülkeyi yönetemeyeceğini düşündüyse öldürtmüştür. Yüz binlerce insanın ilerlemesine karşılık bir insanın canını almak o zamanlar mübahtı, günah veya canilik değildi. Öyle gerekiyordu, öyle oldu. Sonuçta bizler için savaşıldı ve birçok insanın canına katledildi bu da bunun gibi birşey.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  01.03.2011

  osmanlı tarihi bu tür şeylerle dolu türk tarihi ile çok ilgili biri olarak söylüyorum ibrahiminde şehzade mustafanında ölmünde en büyük etki hürrem diyorm

 • Image Description
  Ziyaretçi
  01.03.2011

  Hürrem sultan ve damatı kötülüyor daha önce kanuni nin aklında böyle bir şey yok ilk önce 2 cellat yolluyor ŞEHZADE MUSTAFA ikisini öldürüp kurtuluyor sonra yılın eniyi cellatı gelip domuz bağıyla öldürüyor Şehzade Mustafa kanuni nın en akıllı dürüst cömert ve yardımsever oğludur ve düşmanlarına hiç acımaz ama hürrem sultanın çocuklarını çok sever ve öz kardeşinden ayrı görmez onları korurmuş.

Top