Mihrimah Sultan'ın Hayatı

Mihrimah Sultan'ın Hayatı

Mihrimah Sultan Hürrem Sultan'ın ikinci çocuğu olup İstanbul'da 1522'de doğdu ve 25 Ocak 1578'de Istanbul'da vefat etti. Babasının türbesine defnolunmuştur. Mihrimah Sultan çok hayırhah bir hanımdır. Edirnekapı'daki Sinan yapısı Camii bu hanımsultan yaptırmış ve adıyla anılmaktadır. İzdivacı 1539'da Rüstem Paşa ile olmuş­tur. Rüstem Paşa daha sonra sadrıazam yapılmıştır.

Kanuni'nin kızlarına gelince uluçay, Mihrimah hanımsultan'ın ve Raziye hanımsultan'ın kızından başka kız yazma­maktadır. Mihrimah Sultan Kaanuni'nin tek kızı olduğu husu­su, Yahya Efendiye ait türbede medfun ve kabir taşında "Ta­sasız Raziye Sultan Kaanuni Sultan Süleyman kerimesi ve Yahya Efendinin mânevi kızı" olduğu yazılı olması böylece bir tashihe uğramış oluyor.

Hurrem Sultan-Mihrimah ve Rüstem Paşa Kaanuniden sonra, padi­şah olması muhtemel olan şehzade Mustafa'yı ki bu şehzade Mahidevran hatunun oğludur saf dışı bıraktılar. Mustafa'nın boğdurulmasın da payları olduğu rivayeti vardır. Sevilen şeh­zadenin katlini, bu üçlünün işi olarak tahmin eden askerin tatmini için ve belki de evlâdının zayiinde dahli olduğunda şüphesi olduğundan olabilir. Rüstem Paşayı sadaretten azlet­ti.

Mihrimah Sultan daha sonra annesi Hurrem Sultan'ın ve­fatı üzerine, babası Kaanuni'nin, dert ortağı olduğu görüldü. Babasından sonra Osmanlı tahtına geçen 2. Selim ve onun oğlu 3. Murad zamanında da pek saygı gördü ve Hâla Sultan diye lakablandı.

Hemen ilâve edelimki Üsküdar'da İskele camii diye konuşulması tercih edilen camiin asıl adı ve yaptıranı bu Mihri­mah Sultandır. Dünyanın hayran olduğu padişah Kaanuni Sultan Süleyman baba olarak çok müşfik olmakla beraber devlet reisi olması hasebiyle devletin âli menfaati hususunda pek realist bir anlayış sahibidir.

Mihrimah Sultan'ın Hayatı yorumları

 • Image Description
  Tuncay
  30.03.2013

  Şahsi çıkar peşinde koşanlar koca bir imparatorluğun çökmesine neden olmuşlardır.Dikkat edilirse 2.Selim'den sonra çöküş başlamıştır.

 • Image Description
  ck2344
  11.05.2013

  zinhar katılmaktayım. lehistan kralıyla yazışmalarda bence şahsi çıkar peşinde olanların osamnlının yıkılması planında olabileceğiden kuşkulanmaktayım. maalesef

 • Image Description
  melodi
  15.05.2013

  kesinle eminim ki sehzade mustafa bogdurulmasaydı emre ithatsızlıktan surdurulur ve reddedilirdi mehmet hastalanıp olmeseydı mehmet iyi bir hukumdar olurdu ancak sartllar ve yaslar kafilesiyle selim hükümdar olunca işler kızıştı fakat el altından her zaman mihrimah sultan selim devrinde hükümdar sayılırdı.

 • Image Description
  acaba
  15.05.2013

  Hürrem Sultan' ın ve kızı Mihrimah Sultan' ın yazışmaları ile Osmanlı uzun yıllar Rusya ile savaşmamıştır ve Osmanlı'nın ayakta kalması temin edilmiştir. Osmanlı'yı yıkan sınırsız zevki sefa ile liyakatı olmayan kişilerin mevkii sahibi olmasıdır. Günümüzde de öyle değil mi?

 • Image Description
  Tikir
  15.06.2013

  Aynen katiliyorum , osmanliyi zevk ve rüsvetlere bakmaktan , yeniliklere gidilmemesindan kaynaklanmistir. Dünya yeni silahlarin pesinde kosarken osmanli zevki alemdeymis. Yenilik pesinde kosmayan batmaya mahkumdur.

Top