Şehzade Mustafa'nın Öldürülmesi

Şehzade Mustafa'nın Öldürülmesi

Şehzade Mustafa Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olmayan iki oğlundan biridir. Şehzade Mehmet kendi eceli ile öldükten sonra Hürrem Sultan için kendi oğlu Şehzade Bayezid’e tek rakip olarak Şehzade Mustafa kalmıştır.

Şehzade Mustafa çok iyi eğitilmiş bir şehzade, çok cesur ve başarılı bir askerdi de aynı zamanda. Halk ve asker nezlinde de çok sevilirdi.

Hürrem Sultan ve damadı Damat Rüstem Şehzade Bayezid’i tahta çıkarmak için saray da ve devlet erkanı içinde entrikalar yaratarak Şehzade Mustafa’nın Kanuni’yi devirerek tahta geçeceğini iddaa ederler. Hürrem tarafından da zehirlenen Kanuni, kimi tarihçilere göre entrika olduğundan haberdar olmasına rağmen devletin bekâsı için, kimi tarihçilere görede haberdar olmadan kendi iktidarı için Şehzade Mustafa’nın öldürülmesini emretmiştir.

Savaş sebebiyle Konya’da bulunan bir otağa çağrılan Şehzade Mustafa, yine kimi iddaalara göre olacaklardan haberdar olmasına karşın padişaha karşı gelmek istememesinden otağa gitmiştir, padişahı yerinde bulamaz ve üzerine atlayan iki cellatla müzadele ederek kurtulmaya başarır. Daha sonra gelen cellatları deviremez ve şehzadelerin öldürülmesinde kullanılan domuz bağırsağından halatla 38 yaşında boğularak öldürülür.

Şehzade Mustafa öldürüldükten sonra Hürrem Sultan’ın oğlu Şehzade Bayezid bazı politik ve askeri hatalar yaparak padişahın gözünden düşmüş ve daha sonra bizzat İran şahı tarafından öldürülmüştür. Şehzade Bayezid’in de ölümünden de sonra taht Kanuni’nin oğulları arasındaki Sarı Selim’e kalmıştır.

Kırkaltı yıl süren devrinin bir evlâddan ziyade devlet reisi olacak anlayışıyla yetiştirilen şehzadeler, bu uzun saltanat dönemini sabırla bekleme gücünü gösteremediler. Şehzade katliyle padişahı suçlayanlar, hiç de şehzadelerin sabırsız­lığını göz önüne almadılar ve târih yorumlarını yaptıkları isti­kamet tabiatıyla doğru bir neticeye varamadı.

Şehzade Mustafa'nın Öldürülmesi yorumları

 • Image Description
  zehra mutlucan
  12.03.2011

  Siteniz her yönüyle dopdolu. Özellikle son yıllarda Osmanlı'yı karalmak maksadıyla yapılan Muhteşem Yüzyıl adlı dizinin ne kadar saptırma olaylarla dolu olduğunu insanlarımıza anlatma çabanızı tebrik ediyorum. İyi çaışmalar.

 • Image Description
  kumsal
  28.03.2011

  bence güzel bir dizi olmuş fakat bazı bülümlerinde saptırma yapılmış yinede tarihimizi için güzel

 • Image Description
  Ziyaretçi
  29.03.2011

  dediğin gibi dizidekilerin çoğu saptırma ben sevmiyorum,kitabini okudum her şey dizide doğru değil

 • Image Description
  sallamayın len
  02.03.2012

  arkadas sultan suleyman osmanlıyı en ust seviyeye cıkarmıs aynı zamandada sonunu hazırlayanlardan biridir.akli olan biri bunu kolayca anşayabilir.osmanlıda taht kavgaları kardes kavgaları surekli olmustur ama mustafa hiç bir zaman kardeslerine karışmamıstır.7 den 70 e herkesin sevdiği saydığı birisinin her seyden önemlisi eğitimiyle cesaretiyle bu unvana yakısan birisi dururken iki kez manisaya hürremin oğullarının atanması herseyi apaçık belli ediyor cıkarın su at gözlüklerinizi

 • Image Description
  Ziyaretçitoprak
  05.12.2012

  bencede sehzade mustafa öldürülmeseydi. osmanli daha farkli konuma yukselebilirdi

 • Image Description
  Bosnagi Akani
  12.12.2012

  bence,
  hepsi yanlis...
  gercekleri yasamiyanlar biliyor siz degil

  Bosnagi Akani

 • Image Description
  fırat
  13.12.2012

  tebrikler.aynen katılıyorum

 • Image Description
  Arif ASLAN
  20.12.2012

  bencede şehzade mustafa iyi eğitim almış saygılı ve ceddine saygılı ve osmanlıyı daha yükseklere çıkaracak bir padişah olabilirdi diye düşünüyorum

 • Image Description
  Ziyaretçi xy
  21.12.2012

  Herkes tahta şehzade Mustafa gelseydi farklı yerde olabileceğimizden bahsediyor.Ama bunu bilemeyiz belki de daha vehim sonuçlar doğurabilirdi.o kadar başarılara imza atmış bir hükümdarın kararı da boşuna değildir bence.karıncayı bile incitmekten çekinen bir hükümdar... bknz. süleyman ve karınca...

 • Image Description
  xy2
  29.12.2012

  oğluna kıyan ve karıncaya kıyamayan :( padişahlar asla hata affetmemiştirler

 • Image Description
  aynur
  04.01.2013

  mustafa pisi pisine gidiyor vallahi

 • Image Description
  Ziyaretçi42
  11.01.2013

  bahsettiğiniz süleyman, hz. süleymandır peygamber olan, padişah olan değil. zaten sultan süleyman hatasını kabul edip pişmanlık duyuyor bu konuda. şimdi çıkıp vardır bi sebebi deyip mantık aramaya luzüm yok kimse kusursuz değildir. tarih yargılayıp hükmünü vermiştir bu konuda.

 • Image Description
  erhan karabulut
  29.01.2013

  sultan süleyman şansıyla doğdu .. Yavuz gibi bir sultanın tek varisi olarak dünyaya geldi. Yavuz 8 yıl tahtta kaldı. Bu 8 yılın belki bir kaç gününü sarayda geçirmiştir o da törenler vs içindir sanırım. Yavuzun bu kısa serüvenini anlatmaya cildler yetmezken miras yedi süleymanın hürremınden ve viyana seferınden başka birşey duyamazsın tarıh yazar affetmez ! yavuz dönemi için bazı tarihçiler şöyle söyler 'değil hazineye koyacak altın , altın koyacak hazine bulunamadı' . sirpençe hastalıgına yakalandıgında ve bu hastalıgın ne muhteşem bir acı çektericeğini tahmin bile edemezsiniz.. (ben yazanların yalancısıyım) O halde iken otagında hindistan seferi planlarını yaparmış! ve yine o çalışmalarına devam ederken vefat etmiş ! Peki biricik oglu süleyman ne yaptı ? bol bol çocuk yaptı çünkü kendisi muhteşem süleyman babasının muhteşem mirasıyla kazanılmış bir şöhreti var ve kendi aciziyeti ile osmanlının geleceğini mahvettiği o dünyalar güzeli şehzadeyi öldürttüğü bir marifeti. Hazinede ilk açık bu dönemde olmuştur. impartorluga kattığı topraklara aldanmayın yani ! piri reisi dahi idam ettiren şahsiyettir. piri reisin okyanuslara açılmak için daha büyük ve okyanusa uygun gemiler yaptırmamız lazım diyerek sattıgı donanmayı bahane ederek onun gibi bir ilim adamını hiç dinlemeden kellesini aldı. zaten ömrü vefa ettiği sürece hep yalakaları vardı. haydi başımız sağolsun !

 • Image Description
  tatar
  08.02.2013

  neresi iyi dizi hangi kayitlara dayanarak öpüşme sahneleri kurgulandi hangi kayitlara dayanarak kendi araarinda konuşmalar kurgulandi dizi ise kanuni kullanmasinlar hurremina dini yada mustafanina dini kullanmasinlar sen gibiler yüzünden böle filmler pirim yapiyor

 • Image Description
  funda
  08.02.2013

  slm kitabini okudum dediniz bu hangi kitap ismi nedir bende okumak isterim

Top