Yavuz Sultan Selim'in Hanımları ve Çocukları

Yavuz Sultan Selim'in Hanımları ve Çocukları

Yavuz Sultan Selim'in Hafsa Sultan adlı hanımı, güzelliğiylede bilinen başkadınıdir. Kaanuni Sultan Süleyman'ın annesi olduğu gibi kızlarının da annesidir demektedir Çağatay Ulu-çay. Bu hususda Oztuna ise, Ayşe Hafsa Sultan olarak tanıtır ve Yavuz Selim'le izdivacını 1494'de Trabzonda yaptığını ifa­de eder. Hatice, Fatma ve Hafsa sultan hanımları doğurmuş olduğu gibi Kaanuni Sultan Süleyman'ın da validesi olduğu­nu, Vâlidesultan'lık da yaptığını ilâve eder. 1520'de başla­yan, vâlidesultanlik dönemi kendisinin 1534'deki vefatıyla sona erer ve kocası Yavuz Selim'in türbesinin yanına defnolunur, oğlu Kaanunide annesine birtürbe yaptırır. Bu türbe; 1892 İstanbul'da şiddetle hissolunan zelzelede yıkılmıştır. Üluçay, Hafsa Sultan'ın kocasına yazdığı mektuplardan Ya­vuz'un başka hanımları olduğunu ortaya koyuyor. Edirne'ye yakın, Hafsa kasabasını ihya etmiş olup adı verilmiştir. Ayrı­ca bir de külliye yaptırmıştır.

Tarihçi Âli; Yavuz'un şehzadeli­ğinde câriyeleriyle vakit geçirdiğini bunların içinde adı bilin­meyen birinden, oğlu olduğunu ve meşhur üveys Paşanın, Yavuz Selim'in oğlu olduğunu bizzat Yavuzun açıkladığını kaydeder. Kaanuni, bunu bildiği içinde Üveys Paşaya, daima muhabbetli davranmıştır ve başkentten de uzak tutmuştur. Çünkü; Yavuz Selim'e o kadar benziyordu ki bunun sıkıntıya sebeb olabileceğini kestirmekteydi. Yavuz Selim'in diğer bir hanımı Tatar Hânı Mengli Giray'ın kızı olan Ayşe hanımdır.

Yavuz'un kızlarının, Beyhan ile Şahsultan adlı kızları bu hanımından doğdular.

Yavuz Selim'in kızlarına gelince Öztuna yedi kızı olduğu­nun tafsilatını verirken, buna üluçay sayı olarak altıyı verir ve Gevherhân sultanda ittifak edemezler ve Öztuna'nın yedi­si burdan doğmaktadır. Gevherhân Sultan 1494'de doğmuş­tur. 1509'da İsfendİyaroğuüarından Sultanzâde Mehmed Bey'le izdivaç yapmıştır.

Bu zât Çaldıran'da 1514'de şehid olmuştur. Hadice hanım sultan 1496'da doğdu. 1582'de İstanbul'da vefat etmiştir. 1505 yılında İskender Paşa ile evlenmiştir. Daha sonra da Makbul İbrahim Paşa ile 2. izdivacını yapmıştır. Vefatında Sultanselim camiinde şehzadeler türbesine defnolundu. Bey­han Sultan; Yavuz Selim'in, Tatar hân'ının kızı olan hanımın­dan Ayşe hatundan dünya'ya gelmiştir. Ferhad Paşa İle ev­liydi. 1559'dan önce ölmüştür. Fatma Sultan ilk eşini bizzat kendisi boşamıştır. 2. evliliğide Dukakinzâde Ahmed Paşa ile vukubulmuştur. 1555'de, Dukakinzâde idam olunduğundan 3. evliliğini Damad Hadim İbrahim Paşayla yaparak Duka-kinzâde'nin idamına çok üzüldüğünden bu evliliği hatır evlili­ğiydi. Hafsa Sultan; Saray üniversitesi denilen Enderundan yetişen İskender beyle İzdivaç yaptı. Kocası 1515'de idam olununca bu hanım bir daha evlenmedi ve 1538'de vefat et­miştir. Doğum tarihi ve başka bilgiler mevcud değildir.

Şah sultan, Devletşahî Sultan olarak da anılmaktadır. Lüt­fü Paşa ile evlenmiştir. Kaanuni; Lütfü Paşanın kardeşine yaptığı muameleye pek üzülüyordu. Sonunda boşandılar. Sadnazamlıktanda atılmış oldu Lütfü Paşa. Bu hanımsultan 980/1572'de vefat etdi. Yavuz Selimin türbesinin yanandaki türbeye defnolunmuştur.

Hanım hatun'unsa; sadece vezir Çoban Mustafa Paşa ile izdivaç yaptığına jdak bilgi mevcuddur. Yavuz Selim'in oğullarına gelince; üveys Paşayı da dâhil edecek olursak, Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Orhan, Şehzade Musa ve Şehzade Korkut'Ia birlikte beş oğlu dünyaya gelmiştir. Ya­vuz'un ölümünde yalnız Kaanuni hayattaydı ve diğerleri de küçük yaşlarda vefat etmişlerdi.

Yavuz Sultan Selim'in Hanımları ve Çocukları yorumları

 • Image Description
  ziyaretttçiii
  06.05.2011

  dizi çok güzel ancak insanlar osmanlıdan sonra bile çarşaflarla gezerdi. bu filmde ise saray cariyelerinin çok dekolteli giyindiğini ve sultan süleymanı kadın ve içki düşkünü biri olarak yayımlıyorlar. eğer bu detayları diziyi yayınlayanlar okuyorsalar bunları düzeltsinler

 • Image Description
  Ziyaretçi
  18.07.2011

  ayrıca halit ergenç kanuniye benzemiyor.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  13.10.2011

  Resmen erotil bi pembe dizi gercek tarihte evliya sınıfına giren kanuni bu dizide resmen degistirmisler o zamanda osmanlı düsmanı vardı sımdıde var zaten diziyi yapan osmanlı dusmanı belli olmuyo mu

 • Image Description
  Ziyaretçi
  30.11.2011

  benzemesi lazım değil o sadece orada onu canlandrıyor

 • Image Description
  Ziyaretçi
  14.02.2012

  kanuni sultan süleyman istanbulda çok az bir süre bulunmuştur ve ömrünün uzun bir kısmını seferde savaşta geçirmiştir bu dizi tamamen sarayda geçiyor..

 • Image Description
  Ziyaretçi
  29.02.2012

  hürrem gerçekte bukadarsa osmanlının 200 yılını yemiş

 • Image Description
  Ziyaretçi
  23.04.2012

  kanuninin 50 sene padişah olduğu ve toplamda 9 yılını seferde geçirdiğini düşünürseniz, doğaldır.
  babası gibi 8 yıl padişah olup 6 yılı savaşta geçse haklısın

 • Image Description
  Ziyaretçi
  06.06.2012

  bir sorum olacak dizide yavuz sultan selim oğlu süleymanı öldürmekmi istiyor?

 • Image Description
  Aysenur24
  02.01.2013

  Toplam 9 yıl seferde geçirdi derken? Kanuni Sultan Süleyman padişahlığı boyunca toplam ortlama 3 yıl kaldı sarayda.. Diziye aldırış etmeyin siz

 • Image Description
  maryhas
  02.01.2013

  anlayamadim,nasil oluyor da Hatice sultan 1496 doguyo ve 1505 evleniyo...9yasinda mi evlenmis? olamazzzz

 • Image Description
  F
  19.01.2013

  Dizide Yavuz,Kanuni'yi öldürmeye çalısìyor ama bu kurgu.Tahtinin tek varisini neden öldürsün?

 • Image Description
  muzaffer emektar
  29.01.2013

  kardeş filimde sadece sarayı göstermelerindeki mantık adamın savaşları 30 yıl geçmiş 30 yıl savaş seyredilmez sadece haremdekiler daha ilgi çekici oldugu içun bu format böle 30 yıl savaş gösteren bir dizi asla seyredilmez ...

 • Image Description
  REİS38
  15.05.2013

  o hadisede şehzade orhan yaşıyo nereden biliyon kurgu olduğunu

 • Image Description
  REİS38
  15.05.2013

  şehzade orhan yaşıyodu o hadisede

 • Image Description
  İlkerrrrrrr
  07.10.2013

  Lütfen Tarihimizi daha iyi inceleyin. 1.Süleyman, yani nam-ı değer Kanuni, toplam 13 sefere çıkmıştır. Bu seferlerin sadece 2 tanesi 1 yıldan uzun sürmüştür. Seferlerin toplamı 13 yıl sürmüştür. Yani Kanuni toplam 13 yıl gibi uzun bir süreyi at üstünde geçirmiştir. 46 yıllık saltanatının 33 yılı İstanbul'da geçirmiştir. Benim bildiğim kadarıyla da, diğer padişahlara göre harem sefaları daha azdır. Ancak günümüzde bizimle kıyaslarsak, bizim ancak rüyamızda göreceğimiz bir harem yaşantısı da mevcuttur. Olaylara günümüzden bakarsak yanlış olur. Ve unutulmamalıdır ki, Padişahın yatak hayatı Devlet meselesidir. İşin içinde zevk olsa da amaç farklıdır.
  Saygılarımla,

Top